VIN Vilniaus Implantologijos Namai

Kaip vieno danties praradimas sukelia domino efektą: gydytoja įspėja problemas šalinti kuo greičiau

gydytoja Jevgenija Cepiene

Gyd. Odontologė Jevgenija Čepienė. 

Dantų praradimas bei nusidėvėjimas sukelia ne tik diskomfortą, bet ir kitų dantų problemų virtinę. Vilniaus implantologijos namų gydytoja odontologė Jevgenija Čepienė teigia, jog dauguma jos pacientų, atvykę į konsultaciją, jau patiria šias problemas. Esą netekus net vieno danties gali kilti domino efektas, kai likusiems dantims tenka didesnė apkrova, pagreitėja nusidėvėjimas ir netolygiai bei netvarkingai pasiskirsto sąkandžio apkrova, todėl gyventojus ragina gydymo procedūrų neatidėlioti.
dantų implantai_vieno danties praradimas

„Vertinčiau, jog apie pusė visų besikreipiančių pacientų – vyresnio amžiaus žmonės, praradę dalį dantų dėl vaikystėje ir jaunystėje taikytų, švelniai tariant, ne tobulų gydymo metodų. Kita pusė atvykstančiųjų – ganėtinai jauni žmonės, kurių pagrindiniai kramtomieji dantys jau būna ne tik pažeisti kariozinio proceso, bet ir nemažai nudilę – dėl netinkamos mitybos, naktinių griežimų“, – pasakoja J. Čepienė.

Pasak specialistės, tokios būklės dantis belieka tik protezuoti vainikėliais, o kartais – net pašalinti. Deja, pacientai su pakankamai gera asmenine burnos priežiūra sudaro mažiausią dalį – jiems po pirmos konsultacijos užtenka taikyti tik estetinį gydymą.

Dantų praradimo pasekmės

Odontologė išskiria, jog dantys mūsų gyvenime yra neįtikėtinai svarbūs – atlieka estetinę, fonetinę bei kramtymo funkcijas. Esą dažnas žmogus galvoja, jog tik vieno ar kelių dantų netekimas tėra menka bėda, nes jo nesimato, o ir kramtymui turi dar virš 20 kitų.

„Toks mąstymas labai klaidingas, nes praradus net ir vieną dantį, gretimi, likę be atramos, pradeda judėti, slinkti į prarasto danties vietą. Trūkstamo danties funkciją perima kiti dantys – tad kuo mažiau dantų, tuo daugiau krūvio atitenka likusiems, o tai pagreitina jų dilimą, žemėja sąkandžio aukštis, netolygiai ir netvarkingai pasiskirsto sąkandžio krūvis“, – vardina odontologė.

Vilniaus implantologijos namų gydytoja įspėja, jog dėl šių priežasčių atsiranda didelė tikimybė lūžiams, dantų jautrumui, priekiniai dantų trupėjimui, pasislinkimui – pradeda varginti ir estetinis faktorius. Tad netvarkingai pasiskirstęs kramtymo krūvis turi įtakos ir kramtomųjų raumenų įtampai bei pokyčiams sąnaryje. Gali atsirasti sąnario traškesys, sąnario ar raumenų skausmai. Žemėjant sąkandžiui, pasikeičia ne tik dantų, bet ir veido išvaizda – gali atsirasti raukšlių, įdubimų, lūpos kontūro pokyčių.

„Seniai žinomas faktas, jog žmones, galintys drąsiai šypsotis, jaučia didesnį pasitikėjimą savimi, nevaržomai bendrauja su draugais bei kolegomis – dantų praradimas gali nemažai paveikti mūsų socialinį gyvenimą bei savijautą“, – sako ji.

Specialistės teigimu, reikia nepamiršti ir to, jog atkurti vieną prarastą dantį yra paprasčiau ir griečiau, nei atlikti didelius pokyčius burnoje. Dėl to rekomenduoja po danties pašalinimo planuoti implantacijos procedūras ne vėliau kaip po 6 mėnesių, o uždelsus tai padaryti, įspėja dėl galimai ilgesnio bei brangesnio atkūrimo proceso.

Du kartus pasvarstykite, ar tikrai sutaupysite

Danties šalinimas odontologė įvardina kaip paskutinį žingsnį, kurį rekomenduoja tik tada, kuomet nemato jokio šanso išsaugoti dantį. Tačiau yra nemažai metodų, kai galima sutvirtinti ir suprotezuoti dantis, net jei pažeidimas apima 50–70 proc. danties vainiko audinių.

„Dažnu atveju, vengiama laiku kreiptis į odontologą protezavimo klausimais, nes pacientai įsivaizduoja šį procesą kaip ilgą, varginantį bei reikalaujantį daug investicijų. Taupymo sumetimais pasitaiko, jog pacientas kreipiasi dėl danties dalies nuskilimo, ir nepaisant rekomendacijų protezuoti, gydytoją odontologą prašo dantį atstatyti plombavimo būdu“, – pasakoja Vilniaus implantologijos namų odontologė.

J. Čepienė įspėja, jog tokioje situacijoje su laiku atskyla kitas gabaliukas, o tuomet vėl prašoma plombuoti. Esą toks sprendimas atrodo pigesnis, o dar po kurio laiko atvykę protezavimui, pacientai išgirsta atsakymą, jog protezuoti – per vėlu, kadangi nebeliko pakankamo kiekio patikimų danties audinių bei randama įtrūkimų. Telieka dantį tenka šalinti, sriegti implantą – tai kur kas brangesnis gydymo planas, kuomet žmonės atsisako minimalaus vainikėlio jau po pirmo nuskilimo.

„Norėčiau nuraminti, kad joks gydymas ir protezavimas nepradedamas iš karto. Pirmas etapas – konsultacija, kuriuos metu atliekami nuodugnūs tyrimai, reikalingos rentgeno nuotraukos arba kompiuterinė tomografija. Tuomet klientui pasiūlome ne vieną, o du, tris ar daugiau gydymo ir protezavimo sprendimų. Pacientas pasirenka labiausiai jo lūkesčius ir galimybes atitinkantį metodą“, – teigia gydytoja.

Net ir sudėtingos procedūros netrikdo planų

Vilniaus implantologijos namų gydytojos teigimu, dantų gydymo, protezavimo ar pavienių dantų šalinimo ir netgi implantacijos procedūros gali būti atliekamos nesutrikdant paciento dienos rutinos bei planų – po vizito klientai drąsiai gali grįžti į darbą bei užsiimti įprasta veikla. Kiek kitaip yra tuo atveju, jei žmogus neturi nei vieno danties ar planuojama visos burnos chirurginė intervencija, kuomet šalinamas nemažas kiekis sugedusių ir protezavimui netinkamų dantų.

„Viena didesnių procedūrų, kuomet visi dantys pašalinami vieno vizito metu ir kartu įsriegiami keturi ar šeši implantai, ant kurių bus atkurti visi vieno žandikaulio dantys. Po tokios procedūros pacientas gali jaustis kiek pavargęs, gali prireikti vienos ir kelių skausmą malšinančių tablečių, bet netgi po to dažnu atveju žmonės lengvai grįžta prie kasdieninės veiklos“, – pasakoja J. Čepienė.

Anot burnos specialistės, naudojant pažangiausias technologijas įmanoma dienos tikslumu sudėlioti gydymo tvarkaraštį – visų procedūrų grafiką iš anksto galima suplanuoti itin tiksliai, atsižvelgiant į laikinų protezų gijimo ir kitų procesų laiką.

„Atkuriant pavienį dantį žmogui tereikia pirmo vizito pas burnos chirurgą implantacijai – po 3–6 mėn. nuimamas skaitmeninis burnos antspaudas, o jau po savaites vainikėlis prisukamas prie implanto ir gali atlikti savo tiesioginę funkciją. Visi vizitai gali būti planuojami kad ir paciento pietų pertraukos metu“, – pacientus ramina gydytoja.

Odontologės teigimu, net ir planuojant ant implantų atkurti viso žandikaulio dantis, pacientas irgi neturėtų nerimauti – pašalinus sugedusius dantis ir įsriegus implantus, jau tą pačią ar kelių dienų bėgyje paciento implantai suprotezuojami laikinais dantimis, kurių dėka žmogus gali laisvai bendrauti, šypsotis, dalyvauti kasdieninėje veikloje.