VIN Vilniaus Implantologijos Namai

Vaikų odontologės kasdienybė: išpuvę pieniniai dantys ir gydymas bendroje nejautroje

Vaikų odontologė Rūta Minkevičienė.

Vis dar vyrauja nuomonė, kad pieninių dantų priežiūrai nereikia skirti tiek dėmesio, kiek nuolatiniams dantims – juk vis vien visi iškris. Vis dėlto, „Vilniaus implantologijos namų“ vaikų odontologė Rūta Minkevičienė griauna šį nusistovėjusį mitą ir įspėja – pieninių dantų nepriežiūra gali ne tik brangiai kainuoti finansiškai, emociškai, bet ir turėti rimtų pasekmių nuolatiniams dantims, sąkandžiui ir visam organizmui.

Vaikų odontologės kasdienybė: išpuvę pieniniai dantys ir gydymas bendroje nejautroje

Dantys atstatomi vainikėliais

Pasak vaikų odontologės, vaikų dantų būklė negerėja jau daugelį metų. „Šiuolaikiniai tėvai turi daug informacijos apie vaikų dantų priežiūrą ir, reikia pripažinti, labiau stengiasi jais rūpintis, palyginus su tuo laiku, kai aš augau. Visgi, vaikų dantų būklė yra bloga ir ji negerėja jau daug metų. Apmaudu, kad pas vaikų odontologus gerokai dažniau lankomasi ne dėl profilaktikos, o jau dėl pieninių dantų gydymo“.

Kalbant apie vaikų pieninių dantų gydymą, R. Minkevičienė pastebėjo, kad kiekvieno vaiko situacija individuali – vieni vaikai leidžiasi gydomi, kiti jautresni ir mintis apie vizitą pas odontologą kelią stresą, treti – labai mažo amžiaus, todėl visais atvejais dantų gydymą stengiamasi pateikti žaidimo forma.

„Kai su vaikais kalbu apie procedūrą, ką jiems ketinu daryti, visada pasitelkiu žaidimo formą ir, pavyzdžiui, darydama vietinę nejautrą pasakoju apie ateisiančią „ledo karalienę“,ar „miego pagalvėlę“Tai jiems padeda nusiramti ir įsivaizduoti procedūrą, kaip pasaką“, – vaikų odontologo ypatumais dalijosi gydytoja.

Pasak R. Minkevičienės, dažnasvaikų pieninių dantų atstatymo metodas – vanikėliai, kai ant labai pažeisto pieninio danties yra uždedamas nerūdijančio plieno ar cirkonio vainikėlis. Toks gydymas ypač patogus, kai dantis labai pažeistas ar tvarkomi šaknų kanalai ir reikalinga tvirta apsauga, kuri padeda atstatyti danties anatomiją ir funkciją bei ilgiau išlaikyti dantuką dantų lanke tvarkingą.

Nerūdijančio plieno vainikėliai dėl estetikos dedami tik ant galinių dantų. Jei norisi estetiško vaizdo ir būtina sutaisyti priekinius dantis, gydytoja rekomenduoja rinktis cirkonio vainikėlius, kurie yra danties spalvos, o funkcija – tokia pati.

Kalbėdama apie vaikų dantų gydymo būdus, R. Minkevičienė pastebėjo, kad neretai pasitaiko atvejų, kai vaikams reikalinga ne tik vietinė nejautra.

„Deja, bet kartais susiduriu su situacija, kai, pavyzdžiui, pustrečių metų vaikui tenka gydyti beveik visus dantukus. Kai vaikai tokio amžiaus, jie dažniausiai nebendradarbiauja su gydytoju, todėl tenka gydymą atlikti bendroje nejautroje, kai vaikas visiškai užmigdomas, o tai – didelis stresas tiek vaikui, tiek tėvams“, – apie sudėtingiausias situacijas kalbėjo gydytoja.

„Vilniaus implantologijos namų“ vaikų odontologė R. Minkevičienė įsitikinusi, kad skiriant daugiau dėmesio vaikų pieninių dantų higienai bei tinkamai mitybai dažnu atveju galima išvengti rimtų pasekmių ateityje bei sudėtingo ir finansiškai brangaus gydymo.

Burnos higiena Vaiku odontologija

Burnos higiena – nuo pirmo dantuko

Pasak vaikų odontologės, pagrindinė priežastis, kodėl tenka gydyti jau pieninius vaikų dantis – prasta burnos higiena bei mitybos ržimas.
„Vilniaus implantologijos namų“ gydytoja paneigė įsitikinimą, kad dantis užtenka valyti vieną kartą per dieną – vakare. Ir nors toks įsitikinimas dažnas tarp tėvų, R. Minkevičienė kategoriška – vieno karto per mažai.

Pirmiausia reikėtų pradėti nuo taisyklingos burnos higienos, kai net ir mažiausių vaikų dantys yra valomi dukart dienoje – ryte ir vakare. Valydami dantis ir ryte, nuvalome užsilikusias bakterijas, apnašas, dantys paruošiami dienos „maisto atakoms“. Ryte rekomenduojama nuvalyti ir liežuvį.

„Tėvai vaikams dantis turi valyti nuo pirmojo dantuko iki tol, kol jie patys geba savarankiškai tinkamai išsivalyti dantis – apie 9-10 metų. Su tarpdančių siūlu pagalbos gali prireikti net ir ilgiau.

Svarbu pažymėti, kad vyresni vaikai labai nori būti savarankiški ir dantis bando valytisi patys – ir tai yra gerai. Vis dėlto, tėvai turi darkart kruopščiai pervalyti kiekvieną dantį, vakare su dantų siūlu išvalyti tarpdančius. Tik taip galėsime užtikrinti, kad vaiko dantys yra tikrai švarūs“, – aiškino gydytoja.

Taip pat svarbu nepamiršti reguliariai vaikams atlikti profesionalią burnos higieną, kai gydytojas odontologas atlieka dantų apnašų nuvalymą.

Vaikų odontologija burnos higiena

Būtinas cukrų ribojimas

Kitas svarbus aspektas, turintis įtakos vaikų pieninių dantų būklei – mitybos rėžimas. Pasak vaikų odontologės R. Minkevičienės, svarbu ne tik koks maistas yra valgomas, bet ir kada.

„Savo darbe ne kartą tenka išgirsti, kad vaikams išsivalius dantis prieš miegą yra duodama kažkas suvalgyti ar, pavyzdžiui, atsigerti pieno. Maisto likučiai lieka burnoje, tarpdančiuose, kas vėliau gali sukelti ėduonį, tad prieš einant miegoti būtina darkart išsivalyti dantis, net jei ir užkandžiavo labai nedaug“, – kalbėjo R. Minkevičienė.

Vienas pagrindinių aspektų, kas nulemia vaikų ne tik pieninių, bet ir nuolatinių dantų būklę – valgomas maistas.

„Pagrindinė vaikų mitybos blogybė – per didelis vartojamo cukraus kiekis. Tėvai cukraus vartojimą supranta gana tiesiogiai, kaip saldumynų valgymą. Bet juk dideli cukraus kiekiai yra tokiuose vaikų mėgstamuose produktuose kaip jogurtai su įvairiais skoniais, varškės sūreliai, sultys ir pan. Net ir natūraliuose produktuose, kaip vaisiai taip pat yra nemažas kiekis cukraus, tad labai svarbu tėvams prižiūrėti vaikų mitybą ir riboti cukraus vartojimą“, – teigė odontologė R. Minkevičienė.

Kad vaikų pieniniai dantys būtų sveiki ir taisyklingai vystytųsi žandikauliai, būtina vaikams daugiau duoti kieto maisto, pavyzdžiui, kramtyti morkas, agurkus, riešutus, per daug nesmulkinti mėsos. Gerai „treniruojamas“ žandikaulis paruošia vietą nuolatiniams vaikų dantims.