Gyd. Odontologė Aušra Vaškelienė.
Pasaulio sveikatos organizacija atkreipia dėmesį, kad dantų praradimas ypač pakoreguoja gyvenimo kokybę. Tačiau neretai, pavyzdžiui, praradus vieną galinį dantį, atkurti jo neskubama, nes neva tuščios ertmės nesimato. Kiek daug žmogui reiškia jo dantys ir kokia svarbi yra šypsena fizinei bei emocinei sveikatai, pasak odontologų, paprastai atsiskleidžia per kontrolinės apžiūros vizitą: „Atrodo, ateina visai kitas žmogus: su nauja šukuosena, išdidesne laikysena, šviesesnėmis akimis ir jaunesniu veidu.“
Odontologė įvardijo esmines priežastis, kodėl, bei paprastais žodžiais papasakojo, kaip atrodo implantacijos gydymo etapai.
Trūkstamas dantis palengva atima ne tik gražią šypseną
„Vilniaus implantologijos namų“ odontologė Aušra Vaškelienė patikina, jog danties netekimas niekada nesibaigia tiesiog trūkstamu dantimi. Jo vietoje negaudamas apkrovos stipriai tirpsta kaulas, o blogiausia tai, jog jis tirpsta ir nuo gretimų dantų. Kartu su kaulu nuslenka ir dantena, apsinuoginusios šaknys tampa jautrios valgant, liečiant, net valant ir kalbant.
„Gretimi dantys ima griūti į defekto vietą. Jie nepasislenka gražiai, kad užpildytų tarpą – jie tiesiog palinksta. Tokiu būdu gaudami kramtymo krūvį ne pagal išilginę danties ašį dantys gali pradėti skilti. Prie palinkusių dantų dėl netinkamo apkrovimo ir perkrovos ima dar labiau tirpti kaulas, tad ilgainiui jie gali tiesiog išklibti. Dėl palinkimo prie jų sunkiau išsivalyti, o apnašos dar labiau paspartina kaulo tirpimą. Be to, tokiuose dantyse dažniau atsiranda podanteninis, tai yra šakninis kariesas, dėl kurio dantis tenka šalinti. Tad neatkūrus vieno, galima netekti ir gretimų“, – akcentuoja odontologė.
Kintantis sąkandžio aukštis – dar viena problema, kuri ilgainiui vis gilėja. Vienas prarastas dantis sąkandžio aukščio iš pradžių nesumažina, tačiau dėl perkrovos pradėjus dilti gretimiems dantims situacija ima keistis į blogąją pusę.
Deja, tai atsispindi ir veide: nusvyra lūpų kampučiai, atsiranda taip vadinama reversiška, t. y. liūdna šypsena, išryškėja raukšlės aplink lūpas. Jei netenkama kelių galinių dantų, šie pokyčiai dar labiau matomi, nes įdumba žandai, atsikiša smakras.
A. Vaškelienės teigimu, dantų netekimas turi reikšmės ne tik išvaizdos, bet ir sveikatos pokyčiams. Apsunkintas kramtymas lemia tai, kad kai kurių produktų tiesiog atsisakoma, o nevisavertė mityba veda iki virškinimo sutrikimų bei ligų. Dėl sužemėjusio sąkandžio aukščio gali atsirasti žandikaulio sąnario sutrikimai: jis ima traškėti, sunku plačiai išsižioti, juntamas stiprus skausmas.
Dantų implantai padeda sustabdyti šį neigiamų pasekmių mechanizmą ir išspręsti jau atsiradusias problemas. Jais atkuriama tiek šypsenos, tiek viso veido estetika, subalansuojama kramtymo jėga, tenkanti dantims, taip sustabdant jų dilimą ir viso sąkandžio aukščio mažėjimą bei kaulo tirpimą. Svarbiausia – sugrąžinama kramtymo funkcija ir pasitikėjimas savimi.
Kaip „nesugriauti“ sveikų dantų?
Šių dienų odontologija, anot A. Vaškelienės, stipriai pažengusi į priekį. Atsiradus kompiuterinei tomografijai ir šioje medicinos srityje, galima labai tiksliai matyti kiekvieno danties ir kiekvienos šaknies padėtį kaule, išmatuoti jo aukštį, storį, plotį. Tai leidžia danties atkūrimą atlikti vienmomentiškai – kuomet per vieną vizitą pašalinamas skilęs ar nebegydomas dantis ir iškart į jo vietą įsriegiamas implantas. Paklausta, kokia iš to nauda pacientui, odontologė įvardija kelias:
„Visų pirma, tik viena chirurginė procedūra, o ne dvi, ir tik vienas gijimo periodas. Dar svarbiau – išvengiama kaulo tirpimo. Sparčiausiai jis tirpsta pirmuosius 6–12 mėnesius po danties netekimo, tad geriausia implantą sriegti būtent vienmomentiškai. Jei tokios galimybės nėra arba dantis jau pašalintas – atlikti implantaciją per kelis mėnesius nuo danties netekimo. Uždelsus kaulas patirpsta labai smarkiai ir jį reikia priauginti, todėl gijimas pailgėja, o visas gydymas pabrangsta.
Be to, kaip minėjau pirmiau, palinksta gretimi dantys, tad neretai prieš implantaciją tenka keletą mėnesių panešioti breketus, kad atlenktume juos į pradinę padėtį ir sukurtume vietos vainikėliui ant implanto“, – aiškina gydytoja ir apibendrina, jog laiku atkūrus trūkstamus dantis gydymas paprastesnis, greitesnis, pigesnis ir, svarbiausia, sustabdoma tolesnė visų dantų griūtis.
Visgi A. Vaškelienė pastebi tendenciją, jog dažnas pacientas dėl vieno prarasto galinio danties per daug nesijaudina, nes neva „jo nebuvimo nesimato“. Tačiau tuomet netenkama antro, trečio, ketvirto danties, dar kažkurie nulūžta, sugenda, o štai anie – užpūliuoja arba išklimba. Ir tik visai nebegalėdamas atkąsti ir kramtyti žmogus kreipiasi pagalbos.
„Tokiu atveju atliekama vadinamoji „visų dantų ant 4 implantų metodika (ProArch)“ implantacija, kuomet likę nesveiki dantys pašalinami ir vienu metu įsriegiami 4 implantai, o per keletą dienų pagaminamas ir prisukamas laikinas viso žandikaulio tiltas. Po 3–6 mėnesių, kuomet implantai prigyja, gaminamas nuolatinis tiltas,“ – pasakoja „Vilniaus implantologijos namų“ gydytoja.
Kiek daug žmogui reiškia jo dantys ir kokia svarbi yra šypsena fizinei bei emocinei sveikatai, pasak jos, paprastai atsiskleidžia per kontrolinės apžiūros vizitą: „Atrodo, ateina visai kitas žmogus: su nauja šukuosena, išdidesne laikysena, šviesesnėmis akimis ir jaunesniu veidu.“
Apie implantacijos procesą – paprastai ir aiškiai
Paprašyta papasakoti, kaip atrodo dantų atkūrimo implantais procesas, A. Vaškelienė sako, jog viskas prasideda nuo kertinio žingsnio: planavimo. Tam pasitelkiama skaitmeninė radiologija, paprastai atliekama 3D kompiuterinė tomografija, padedanti įvertinti reikalingų implantų skaičių, kaulo kiekį, ar bus reikalingos kaulo priauginimo procedūros. Anot jos, būtent geras planavimas yra dantų implantacijos sėkmės garantas.
„Didesniems darbams taip pat atliekama šypsenos, sąkandžio, net veido bruožų analizė. Tada sudaromas gydymo planas: numatomos kainos, gydymo trukmė, prigijimo terminas ir vizitų skaičius. Pati implantacijos procedūra visai neskausminga ir atliekama su vietine nejautra, bet jei pacientas labai bijo, turi stipriai išreikštą pykinimo refleksą, implantuoti galima ir su bendrine nejautra arba lengvai primigdžius“, – nuramina odontologė ir pastebi, jog klaidingas manymas apie skausmingą procedūrą yra bene dažniausia priežastis, kodėl jos baiminamasi.
Į kaulą įsriegus implantą, žaizda susiuvama, praėjus 7–10 dienų siūlai pašalinami. Po standartinės implantacijos procedūros tinimo ir skausmo praktiškai nebūna, tačiau po didelės apimties implantacijų (ypač kaulo priauginimo procedūrų) savaitę ar dvi galima jausti tinimą, pooperacinį skausmą, gali susiformuoti mėlynių.
„Esant poreikiui pagaminamas laikinas dantis. Implantams visiškai prikaulėjus pradedamas protezavimas – vainikėlių ant implantų gamyba. Dėl skaitmeninių technologijų galimybių danties ant implanto gamybai dažnai užtenka vos poros vizitų“, – dėsto A. Vaškelienė ir pabrėžia, jog implanto ilgaamžiškumą nulemia tinkama jo priežiūra. Todėl būtina bent kartą metuose apsilankyti apžiūrai pas gydytoją, kuris atliks kontrolinę implanto rentgeno nuotrauką, įvertins sukandimą, kaulo bei dantenos būklę aplink danties implantą.
Kalbant apie asmeninę burnos higieną, implantais rūpinamasi taip pat kaip ir nuosavais dantimis. Tai yra kokybiškai juos valant dukart per dieną šepetėliu ir pasta, tarpdančiams naudojant siūlą, tam skirtus šepetėlius ar vandens irigatorių bei mažiausiai kartą metuose apsilankant pas profesionalų burnos higienos specialistą.